30 Ocak 2013 Çarşamba

1 kg vermek için ne kadar yürümeliyim ?Yürüyüş yaparak kilo vermek bir hayal değil. Sabırlı ve düzenli olduğunuz taktirde keyifli bir egzersiz olan yürüyüş ile hem eğlenir hemde kısa sürede forma girmiş olursunuz. Yürüyüş için şimdiye kadar kullandığım cümleler içerisinde eğlenceli dedim, bu şekilde zayıflamanın hayal olmadığını söyledim ancak kolay olmadığını da belirtmek isterim.
Şimdi gelin 1 kilogram vermek için kaç saat yürümemiz gerektiğini ortalama değerler ile hesaplayalım. İnsanların ortalama bir tempo ile yürüyerek saatte 400 kalori verdiğini farz edersek 2 saatte 800 kalori, 4 saatte 1600 kalori 18 saatte ise 7200 kalori harcayacağı ortaya çıkmaktadır. Oysa bir kg vücuttaki yağ kütlesini eritmek için gerekli olan kalori miktarı da 7200 kaloridir. Dİğer bir deyişle 1 kilo zayıflamak için 18 saat yürüyüş yapmak gerekiyor. Tabi bunda yürüyüşün metabolizmayı hızlandırıcı etkisinin tüm güne yayılarak ortalama 200 kalori de fazladan enerji harcatmasını hesap etmiyoruz. Yani onu da hesaba katsak ortalama 12 saat yürümek gerektiği ortaya çıkıyor. Günde 1 saat yürüyüş yapan birisinin ayda 3 kilo zayıflama kilo verme olanağına kavuştuğu buradan ortaya çıkıyor.

Facebook'tan takip etmeyenler  BURADAN

10 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. çok ılgımı çektı tempolumu yuruyceğiz yoksa normalmı

   Sil
  2. Uzmanlar genelde koşar adım hızıyla yürümeyi öneriyorlar. Örneklendirmek gerekirse yürüyüş sırasında konuşmayı deneyin (Yalnızsanız telefonla) ara ara nefesiniz kesiliyorsa konuşurken bu olması gereken yürüme hızınız olacaktır.

   Sil
 2. ayy mahvolduk , hiç okumasaydım keşke tüh tüh,neyse işide bıraktım günde 2 kez 1'er saat yürüyelim artık :/ tüh tüh.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşi bıraktıktan sonra kilo almamak çok zor aman dikkat :)

   Sil
 3. günde 800 kez 100 100 8 set ip atlıyorum faydası olurmu ?

  YanıtlaSil
 4. günde 800 kez 100 100 ip atlıyorum ve yaklasık 500 metrede kosuyorum faydası olurmu ?

  YanıtlaSil
 5. Elbette faydası olur hareket etmek

  YanıtlaSil