7 Eylül 2013 Cumartesi

Maden suyu zayıflatır mı?

Diyet sırasında zayıflamak için şişe şişe maden suyu tüketen arkadaşlara sesleniyorum. Maden suyunun zayıflattığı doğru değil. Maden suyu vücudumuzun mineral dengesinin korunmasında yardımcı olan sağlıklı bir içecek bu doğru  Üzgünüm ama bizleri zayıflatmıyor. Bunun yanında maden suyu fazla miktarda tüketildiği takdirde safra kesesi ve böbrekte bazı sorunlara neden olabileceği için uygun miktarlarda diyetin kendisi olarak değil diyetin bir parçası olarak, diyeti desteklemek amacıyla kullanılmalı. Ayrıca maden suyu tüketim miktarı  kilolu insanlar ile sağlıklı insanlar arasında farklılık göstermeliymiş. Bakın uzmanlar ne diyor? 


Günde Ne Kadar Maden Suyu Tüketmeli?

Maden suyu, içindeki minareller sebebiyle çok sağlıklı bir içecektir ve insan sağlığını destekleyicidir. Ter, solunum ve idrar ile kaybolan minerallerin yerine gelmesi için suyun yanı sıra sıvı ihtiyacının bir kısmı maden suyundan karşılanabilir. Amerikan Obezite Birliği, sağlıklı bireyler için maden suyu tüketimini 600 mililitre olarak belirlemiştir. Ülkemizde tuz tüketimi genellikle yüksektir. Aşırı tuz alımı, yüksek tansiyon, börek hastalıkları ve mide ülseri gibi hastalıklara zemin hazırlamaktadır. Ayrıca fazla sodyum alımı, idrarla kalsiyum atımını hızlandırdığı için, kemik erimesi sorununda risk faktörü oluşturur. Maden suları yüksek sodyum içerdikleri için aşırı miktarda tüketilmemelidir. Maden suyu seçimi yapılırken de, düşük sodyum, yüksek magnezyum ve kalsiyum içerikli olanlar tercih edilmelidir. Sağlıklı insanlar günde iki şişe, kilolu kişiler bir şişe içebilir. Kalp, böbrek ve hipertansiyon hastaları ise uzak durmalıdır.

Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

    * Her yaştaki bireyin günlük kalsiyum gereksiniminin karşılanmasında takviye olarak düşünülebilir. Böylece güçlü kemik yapısının oluşması ve korunmasını sağlar.
    * Büyüme çağında, hamilelikte ve yaşlılıkta artan mineral ihtiyacının (magnezyum, kalsiyum, flor ve sodyum gibi) karşılanması, gerektiği kadar kullanılarak sağlanabilir.
    * Sağlıklı bireylerde, içerdiği sülfat ve bikarbonat iyonları sayesinde sindirim sistemi (mide ve bağırsaklar) ve boşaltım sistemi (böbrekler ve idrar yolları) fonksiyonlarını destekler (maden suyunun önerilen miktardan fazla tüketilmemesi şartıyla geçerlidir).
    * Cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını da karşılayarak cilde gergin, pürüzsüz ve canlı bir görünüm kazandırılmasına yardımcıdır.
    * Solunum, idrar ve terleme ile oluşan su ve mineral kaybının karşılanmasında, ölçüsü kadar kullanılabilir.
    * Bikarbonat içeriğinin yüksek olması ise, asit fazlalığı, yanma ve ekşime ile seyreden mide hastalıklarında mide asidi fazlalılığını baskılayıcıdır.
    * Özellikle yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla birlikte asitli içecek tüketme ihtiyacı daha çok hissedilir. Boyalı, katkı maddeli içecekler yerine maden suları tercih edilebilir. Son dönemde meyveli çeşitleri de piyasada bulunmaktadır. Fakat bunların kalorileri de dikkate alınarak tüketilmesinde fayda vardır.

10 yorum:

 1. Hergün yemekten sonra kesinlikle içmeye çalışıyorum ! Şuan biz resimlerimde de vardır madensuyu:) Faydalarını biliyordum zaten sayende bikaçtane daha yeni ögrenmiş oldum sevgiler :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aman aşırıya kaçma sen yinede sevgiler:)

   Sil
  2. Evet hergün 1 tane normaliymiş öyle dedı doktor :)

   Sil
  3. Evet en çok iki şişe içmek gerekmiş :)

   Sil
 2. Sade değil ama meyvelisini seviyorum.
  Her ne kadar yarrlı olsa da herşeyin fazlası yarar.
  Ben hergün içilmesi taraftarı değilim, bağırsakların normal görevini yapmasına müsade edilmeli.. Çevremdeki arkadaşlarım meyvesuyu gibi tüketiyor, ye ye iç rahatla ! Çok yanlış bir şey..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet fazla tüketmek her şeyde olduğu gibi maden suyunda da çok yanlış

   Sil
 3. Her zaman severek sadesini içenlerdenim, ama şu sıralar daha da çok düştüm üstüne ; gece açlık ataklarında greyfurt,portakal, nar veya şekersiz hoşaflarımın suyu ile karıştırıp içerim çok da iş görür.Bu arada hoşafların taneleri ziyan olmuyor ,meyveli yoğurt oluyor (bu arada yoğurt kürüne devam - bilgi veremedim çünkü biraz aksattım biraz bozdum ama artık tam gaz son sürat ;) - )

  YanıtlaSil
 4. Ben günde 10 şişe içiyorum zararını görmedim Allaha Şükür 5 kilo verirdirdi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. burcu hanm belirli
   periotlardmi kullandnz

   Sil
 5. burcu hanm peki icerkn saat dilimi faln ayrladinz mi kac gnde verdnz 5 kilo

  YanıtlaSil