10 Kasım 2013 Pazar

Her gün tartılmayın

Bir izleyicim var. Neredeyse haftada 3-4 kez haberleşir ve kilo verme serüvenini paylaşırız. Çok içten ve azim dolu mailleri almak beni çok mutlu ediyor. 44 bedenden 34 bedene kadar düşmesi zaten azminin bir göstergesi ancak geçtiğimiz gün kendisinden 2 mail aldım. Aynı gün içerisinde yollanan maillerin farklılığı dikkatimi çekti . İlk mail mutluluk dolu iken ikinci maili umutsuzlukla yüklüydü. Sabah tartılmış ve hedef kilosuna sadece 2 kilo kaldığını görünce hemen mail atarak beni bilgilendirmişti büyük bir heyecanla ama gece geç vakitlerde tekrar tartıya çıkmış ve +3 kilo fazla olan gösterge onu şok etmiş.  Nerede hata yaptığını sorgulamaya başlamış. Hata aslında çok basit ve görünürdü. Sık sık tartılmak. Diyetteyken sürekli tartıya çıkmayı takıntı haline getirmenin çok yanlış olduğunu, sabahı beklemesi gerektiğini söylemesem belki o moralsizlikle diyetini bozacaktı. Sabah aç karnına, yemekten sonra, yatarken ve su içtikten sonra sürekli tartıya çıkanlar aradaki farkı göreceklerdir. Göstergede ki değişiklikleri belirleyen pek çok etken var. Regl öncesi bile değişkenlik yaşanır. Regl dönemi, seyahat, kabızlık, ishal veya egzersiz sonrası tartı sonuçları doğruyu söylemezler.

Peki nasıl tartılmalıyız?

Kilo tartılmaları sabah aç karnına ve aynı saatte olmalıdır.

Tartılırken üstünüzde çok hafif kıyafetler olmalı veya çıplak olmalısınız.

Her zaman aynı tartıda tartılmaya özen göstermelisiniz.

Evde kullandığınız tartınızın, belli aralıklarla servisinde ayarının yapılması gereklidir.

Regl, seyahat, kabızlık, ishal veya egzersiz sonrası tartılmak doğru değildir.

Sürekli tartılmak, psikolojik bozukluklara yol açar.

Önemli olan beslenme alışkanlıklarını sürekli olarak değiştirebilmektir.


Haftada 1 veya 2 gün sabah aç karnına tartılmak yeterlidir.

3 yorum:

 1. Çok doğru katılıyorum size, benimde bir kaç kilom var 1.5 kilo verdim 3 kg kaldı ve bu süreçte tartıya haftada 1 kez ve aç karnına tartıldım doğrusu bu çünkü. Bloğunuzu beğendim demeden geçmeyeyim dedim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle aksi zaten motivasyon kaybı sadece . Çok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için :)

   Sil
 2. Takipçiniz nasıl zayıfladı acaba çok merak ettim aylardır ygs ye hazırlanırken aldığım kiloları vermeye çalışıyorum maşallah o takipçinize

  YanıtlaSil