28 Eylül 2014 Pazar

Zayıflatan 30 öneri


Fazla kilolarınızdan kurtulmak  kilo verip küçük beden elbiselerin içerisine sığabilmek istiyorsunuz.  Ancak nereden başlamanız gerektiğini pek kestiremiyorsunuz. Diyet yapmak, egzersiz programları ile saatlerce ter dökmek fikri pek cazip gelmiyor. O halde bu yazı tam size göre.  Alışkanlıklarınızda yapacağınız küçük düzenlemelerle sizde zahmetsizce kilo vermeyi başaranlar listesine adınızı altın harflerle yazdırabilirsiniz.1. Dolaplarınız abur cuburla doldurmayın. Böylece bunların çekiciliğine kapılıp yemeye başlamamış olursunuz. Zaten bu tür besinleri azalttıkça, abur cuburlar daha az aklınıza düşecektir.

2. Atıştırmak istediğinizde su için. Su, açlığı bastırmak açısından en ucuz ve en güvenli seçenektir.

3. Motivasyonun önemini atlamayın. Çok beğendiğiniz ama içine giremediğiniz bir elbisenin fotoğrafını sıkça göreceğiniz bir yerlere asın.

4. Bol bol baharat kullanın.Baharatların metabolizma hızlandırıcı özelliğini unutmayın. 

5. Kilo vermek için uyuyun. Chicago Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre, kadınların metabolizmaları, yeterli miktarda uyuduklarından yüzde 40 oranında hızlanıyor.

6. Markete gitmeden önce liste yapın ve böylece sizi baştan çıkarabilecek kalori bombalarından uzak durun.

7. Bu işi bilenlere kulak verin. Kısa zamanda forma girmek için mankenlerin metodunu deneyin: Alkol, ekmek ve karmaşık karbonhidratları kesin ya da azaltın.

8. Gece atıştırmayın. Yapılan araştırmalar, karanlık odaların ve karanlığın yeme arzusunu artırdığını gösteriyor. Yatma saatinizi bir saat önceye alın ve daha parlak ampulleri tercih edin.

9. Kahvaltı yapmadan güne başlamayın. Hem size güne hazırlar, hem de öğlene kadar aşırı acıkmanızı engellemiş olur.

10. Atıştırın ama doğru bir şekilde. Sert bir şeker yaklaşık 20 kaloridir ve ağızda erimesi de yaklaşık 20 dakikayı bulabilir. Öte yandan 400 kalorilik bir külah dondurmayı tüketmek 10 dakikadan fazla zaman almaz.

11. Kendinizi yemeklere saldıracak gibi hissettiğinizde hemen bir müzik açın. Araştırmacılar, bunun beyindeki, sevdiğiniz yiyeceklerin uyardığı ve mutluluk duygusu yaratan merkezi aynen uyardığını bulmuşlar.

12. Asla ayaküstü atıştırmayın, masada yiyin.

13. Yeşil çay için. İsviçre Üniversitesi'nin yaptığı bir çalışmaya göre, yeşil çay vücudun yaktığı kalori miktarını artırıyor. Günde 3 fincan içmeye çalışın.

14. Yediklerinize konsantre olun. Televizyon seyrederken, kitap okurken, çalışırken, ya da bilgisayarda e-postalarınıza cevap verirken göz önünde yiyecek bulundurmayın.

15. Dışarı çıkın. Günde en az 20 dakikanızı dışarda yürüyerek, ya da güneşli bir yerde oturarak geçirin. Gün ışığı atıştırma krizlerini kontrol etmede yardımcı olur.

16. Alışverişe gittiğinizde, sağlıklı bir şeyler yemeye çalışın. Limonlu salata yiyebilirsiniz. Bu tarz şeyler yoksa, çocuk menüsü alın. Yoğurt da iyi bir seçenek olabilir.

17. Diş macununu yabana atmayın. Tadı hoşunuza en çok giden diş fırçasıyla dişlerinizi ve dilinizi fırçalayın. Bu bir şey yememenize, ya da abur cubur arzusunu öldürmeye yarayabilir.

18. Porsiyonlara dikkat edin. Yavaş yiyin ve doyduğunuzu hissedin, asla fazlasını yemeyin. Tabağınızda yemek bırakmaktan korkmayın.

19. Kötü yeme alışkanlıklarınızdan birinden kurtulun. Örneğin televizyon önünde yiyorsanız, mutfak masasını tercih etmeye başlamanın tam sırası.

20. Kendinize çok sert davranmayın. Eğer kilonuza ve enerji seviyenize oranla çok düşük kalorili bir diyet uygulamaya çalışıyorsanız, vücudunuz kıtlık krizine girdiğini düşündüğünden metabolizmanız yavaşlar ve vücut kilo tutmaya başlar. Asla günde 1200 kalorinin altına düşmeyin ve hafta 1 kilodan fazla vermeyi hedeflemeyin.

21. Asansör yerine merdivenleri kullanın.

22. Her fırsatta dans edin.

23. İp atlayın. İp atlamak harika bir egzersizdir. Hem kalbi çalıştırır, hem de vücuttaki tüm kas gruplarını.

24. Poponuzu çalıştırın. Arabadayken, ya da kuyruk beklerken, 15 saniyelik aralarla pop kaslarınızı sıkıp bırakın. Nefes alırken kasları sıkın ve verirken de bırakın. Bu poponuzu sıkılaştırır.

25. Şapşal görünmeyi göze alın. Spor salonuna gidemiyorsanız, ayağınıza bir çift çorap geçirip evde paten kayıyormuş gibi kayarak ilerleyin. 10 dakikada 150 kalori yakacaksınız.

26. Merdiven çıkarken, basamakları ikişer ikişer çıkın. Bu, bacaklarınızı ve poponuzu daha çok çalıştırmaya yarar. 

27. Dambıl edinip, ağırlık çalışabilirsiniz. Unutmayın kas kütlenizin artması demek, metabolizmanızın hızlanması ve incelmeniz demektir.

28. Bahçeniz varsa bahçede çalışın. Yoksa evi temizleyin. İşin ucunda kalori yakmak var!

29. Egzersiz video ya da dvd'leri alın ve uygulayın.


30. Seksi azımsamayın. Hem iyi bir kardiyo egzersiz, hem de kalori yakmada etkili bir yöntemdir!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder