21 Ekim 2014 Salı

Diyetsiz 500 kalori yakmanın 5 yolu


Kilo vermenin yolu kalori yakmaktan geçer. Bunu hepimiz biliriz. Ancak diyet yapmak istemez ve kilo vermek için farklı yollar arar dururuz.  Peki diyet yapmadan, sıkılıp bunalmadan 500 kalori yakmak ister misiniz? Fazla kilolarınızdan alışkanlıklarınızı değiştirerek ve biraz da gününüze hareket katarak kurtulabilirsiniz. Yazının devamını okuyup uyguladığınızda eminim fazla kilolarınız siz farkına bile varmadan uçup gidecek…


Kahvaltı alışkanlığınızı değiştirin
Poğaça, ekmek ve simit gibi beyaz undan yapılmış olan hamur işleri ile kahvaltı etmek yerine bir kase dolusu yulaf ezmesi ve frambuazı tercih ederseniz, 500 kalori almaktan kurtulursunuz. Lif içeren gıdalar neredeyse yok denecek kadar az kalori içerirler. Ayrıca yulaf ezmesi gibi lifli gıdalar, uzun süre tok kalmanızı da sağlar.

Hareket etmenin dayanılmaz hafifliği
15 dakikalık tempolu bir yürüyüş yaklaşık olarak 100 kalori yaktırır. Yürüyüşü alışkanlık haline getirdiğinizde haftada 500 kalori yakmış olursunuz. Ayrıca gün içerisinde  daha fazla hareket ederek de kalori yakabilirsiniz. Masa başı işiniz varsa kendinize hareket etmek için fırsatlar yaratın. Örneğin, asansör yerine merdivenleri kullanabilir, arabanızı otoparkın en uzak köşesine park edebilir veya otobüsten birkaç durak önce inip yürüyebilirsiniz.

Lokmalarınızı çiğneyin
Bilimsel gerçeklere  göre lokmalarını 40 kez çiğneyen kişiler, 15 kez çiğneyenlere göre yaklaşık %12 oranında daha az kalori alıyor. Çiğneme sayınız arttıkça vücudunuzda açlık hormonu seviyeniz düşer ve beyninize tokluk hissinin sinyalleri gitmeye başlar. Kısacası daha yavaş yemek yediğinizde, daha çabuk doyacak ve daha az kalori almış olursunuz.

İçeceklerde kaloriye dikkat!
Şeker deposu meyve suları, alkollü içecekler ve kremalı kahveler, yaklaşık olarak 600 kalori içerirler. Bu da günlük almanız gereken kalori miktarının büyük bir kısmını kaplar. Şeker oranı yüksek içecekler içmek yerine, evde taze meyvelerden hazırlayacağınız meyve sularını tercih edebilirsiniz. Ancak içeceğinizi hazırlarken içerisine asla şeker ilave etmemelisiniz.

Arkanızdan ağlamaz

Annenizin öğütlerini unutma zamanı. Tabağınızdaki yemeğin hepsini bitirmeyin. Öğünlerinizde porsiyonlarınızın yaklaşık olarak %25'i kadarını tabağınızda bırakın. Örneğin, günlük 2000 kalori aldığınızı düşünelim. Her porsiyonunuzun çeyreği kadarını yemediğinizde gün içinde yaklaşık olarak 500 kalori daha az almış olursunuz. Ayrıca büyük boy tabaklarda yemek yemek yerine orta boy tabakları tercih ederseniz, yine fazladan 500 kalori almamış olursunuz.
Blogu takibe almayı unutmayın (Sağ yan İzleyiciler butonu) 

1 yorum:

  1. Sanirim benim en zorlandigim, yavas yemek yiyememem. Bunu degistirmeye calisiyorum ama dedigim gibi en zorlandigim :)

    YanıtlaSil