4 Kasım 2014 Salı

Meme Kanserinden koruyan 10 yöntem


Kadınların korkulu rüyası olan meme kanseri ile ilgili olarak bilinçlenme ayını da geride bıraktık. Hatta burada çok güzel bir de çalışma gerçekleştirilmiş.Peki meme kanseri ile ilgili olarak yılda sadece bir ay bilinçlenmek yeterli mi? Elbette hayır. Hastalıkla mücadele etmeye çok öncelerden başlamaya ne dersiniz? İşte size meme kanserinden korunmanın 10 püf noktası.

Günde 30 dakika yürüyüş yapın
Yürümek, en basit egzersiz yöntemlerinden biridir. Eğlencelidir ve bu yüzden aksatmadan yapabilirsiniz. Düzenli spor yapmak kilo kontrolünün yanında meme kanserini tetikleyen östrojenin düzeyini dengeliyor.  Yapılan çalışmalar, günde 30 dakika veya haftada 3 kez, birer saat yürüyüş yapan kadınların meme kanserine yakalanma risklerinin yüzde 40-50 oranında azaldığını gösteriyor.


Doğum kontrol haplarına dikkat edin
Yapılan araştırmalar uzun süre doğum hapı kullanan kadınların damar içi pıhtılaşma, karaciğerinde hasar oluşumu ve meme kanseri ile karşılaşma riskini arttırıyor. 

Geç anne olmak fikrinden uzaklaşın
Artık kadınlar anne olmayı bir çok sebep yüzünden erteliyorlar. Yine yapılan araştırmalara bakarsak; 30 yaşından sonra ilk doğumunu yapan kadınlarda meme kanseri görülme oranı 20 yaşından önce doğuranlara göre 2 kat artıyor. Çünkü meme dokusu hücrelerinin gelişmesi, doğum ve emzirme ile tamamlanıyor.

Yeşil ve kırmızı sebze-meyveleri dost bilin
Yeşil ve kırmızı renkte sebze ve meyveler antioksidan özellikleri nedeniyle biriken zararlı toksit maddeleri temizlemeye yardımcı oluyor. Böylece bağışıklık sistemimiz güçlendiriyor.

Sigaradan uzak durun
Zararları saymakla bitmeyen sigara, meme kanseri de dahil olmak üzere birçok kanserin gelişme riskini artırıyor. Bu yüzden eğer hala sigara içiyorsanız, sağlıklı yaşamak için sigara içmeyi bırakın.

Kadehler boş kalsın
Araştırmalar her gün düzenli olarak alkol tüketen kadınlarda meme kanserine yakalanma riskinin alkol tüketmeyenlerden % 40 oranında daha fazla olduğunu

Haftada 2 kere kırmızı et tüketin
Kırmızı eti haftada 2 kez, birer öğün yemeğe özen gösterin. Çünkü, kırmızı et, hemoglobin yapımını en iyi sağlayan demir kaynağı olarak gösteriliyor. Demir meme kanseri riskinin azaltılmasında olumlu yönde rol oynuyor.

Stres yapmayın
Stres, bağışıklık sistemini zayıflatan en büyük etkenlerden biri. Meme sağlığınız için stresten uzak durun.

Düzenli kontrol şart
Düzenli olarak mutlaka meme kontrolü yaptırın.

Kilolara dikkat!

Hızlı kilo almak, meme kanseri riskini arttırıyor.

2 yorum:

  1. ayy Allah ım korusun cümlemizi güzel bir paylaşım olmuş canım sağol

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Allah korusun canım. Çok teşekkür ederim

      Sil