25 Şubat 2015 Çarşamba

Zayıflamak için günde ne kadar ip atlamalı?

Özellikle hareketsiz bir yaşamı olanlar, spor salonlarına gidemeyenler ve pahalı egzersiz aletlerini evlerine doldurmak istemeyenler için harika bir kardiyo egzersizi olan ip atlamak yürümek, koşmak ve yüzmek gibi en zararsız ve hızlı etki gösteren egzersizlerin başında bulunuyor. İp atlayarak nabzınızı yükseltebilir, ve kalbi yormadan performansını yüksekte tutabilirsiniz. İp atlamak, ucuz bir egzersizdir. Bir adet ip edinmeniz bu harika egzersize başlamanız için yeterli olacaktır. 


Günümüzde pek çok yerden edinebileceğiniz sayaçlı atlama ipleri ile daha pratik ve motivasyonu yüksek egzersiz saatleri geçirebilirsiniz. Böylece egzersiz sonrasında ne kadar ip atladığınızı görebilirsiniz. Saatte yaklaşık 1000 kalori harcayabileceğiniz ip atlamak, metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur. Peki zayıflamak için günde ne kadar ip atlamalı? Vücudunuz en az 20 dakikalık süreçte ısınarak yağ yakmaya başlayacağından, kilo verme aşamasına gelebilmek için ip atlamayı 30 dakika boyunca sürdürmeniz gerekiyor. Olası bir sakatlığı engellemek için ip atlamadan önce eklem ısıtma ve esneme hareketi yapmanız da faydalı olacaktır.


İp Atlamanın Faydaları
Vücudundaki tüm kasların çalışmasını sağlar.
Hızını ve eforunu kolaylıkla ayarlayabileceğin bir egzersizdir.
El - ayak koordinasyonunu sağlar ve beyninin her iki yarısını da eş zamanlı olarak çalıştırır.
Kasların ve beyninin arasındaki iletişimi hızlandırır; böylece verdiğin tepkilerin süresi kısalabilir.
Bacaklarının sıkılaşmasını ve kalçanın dikleşmesini sağlar, selülit oluşumunu engeller.
Selülit ile baş etmekte en uygun yollarından biridir.
Lenf sisteminin verimli çalışmasına yardımcı olur.
Stres atmakta etkilidir.
Varis ve örümcek ağı damarlardan kurtulmayı sağlar.
Kan dolaşımını hızlandırır, kalp ve damar rahatsızlıklarını önler.

Kimler ip atlamamalı?
Bel fıtığı rahatsızlığı olanlar
Eklem hastalıkları olanlar

1 yorum:

  1. Şu ip atlamaları önermeyin arkadaşım olmuyor böyle ben zaten bıkmışım üsttekinin sesinden bide kilo aldım zaten diyip ip atlarsa ilk sana kızarım heeee :)))

    YanıtlaSil