8 Mart 2015 Pazar

Saç rengini değiştiren doğal yöntemler


Saç renginde değişiklikler yapmak isteyen ancak kimyasal işlemden uzak durmaya çalışanların başvurabilecekleri doğal alternatifler, sonuçları ile herkesi şaşırtabilir. Kimyasal içerikli saç boyalarının renklerine bizleri kavuşturacak pek çok bitki var doğada. Doğal bitkiler ile saçlarımıza hem bakım yapabilir hem de renklerinde değişimler yapabiliriz. Belki bir gün saç boyalarından tamamen kurtulabiliriz ne dersiniz? Unutmayın, bu yöntemler saç boyası gibi kesin sonuçlar vermiyor ve bazı tarifler bazı saç renklerine etki etmeyebilir ama saçları yıpratmadığı kesin.


Saç rengini açmak ve saçlara sarı ışıltılar vermek için:

1 - Bir tutam kır papatyası
Bir tutam sarı kantaron
Bir tutam limon kabuğu

Malzemeler eşit miktarda 1 lt. suda kısık ateşte kaynatılır. 15 dakika çay gibi demlendikten sonra
süzülür. Son durulama suyu olarak kullanılır.

2 - 100 gram ıhlamur
Yarım litre su

Ihlamuru yarım litre suda iyice özü çıkacak şekilde yaklaşık 20 dakika kaynattıktan sonra süzün.
Elde ettiğiniz suyu saçınıza sürün. Islattığınız saçınızı güneş altında kurutun. Saçınızı kuruturken taramaya özen gösterin. Bu işlemi istediğiniz sıklıkta yapabilirsiniz.

Saç rengini koyulaştırmak için:

1 - 1 avuç ada çayı yaprağı,
1 litre su

Kaynayan suyun içine, adaçayı yapraklarını atıp, 5 dk haşlayın. 2 saat demleyin, süzün. Saçınıza dökün ve yarım saat bekletin, sonra durulayın.

2 - 2 çorba kaşığı koyu çay
2 çorba kaşığı kurutulmuş adaçayı
2 fincan su

Çay ve adaçayı suda 25-30 dakika kaynatılır. Birkaç saat bekletilip süzülür ve saç diplerine sürülür. Bitkilerden yapılan boyaların saca renk vermesi için uzun süre her gün uygulanmaları gerekir. Daha sonra haftada 1 veya 2 uygulama yeterli olabilir istenilen renk elde edildikten sonra daha da seyrek sürülebilir.2 yorum:

  1. Ben papatyalı olanı deneyeceğim, sonuç alırsam yazarım :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. heyecanla bekliyorum yorumlarını :)

      Sil