Genel

Sigara kadar zararlı 4 alışkanlık!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Sigara içmediğiniz için sağlığınızı olumsuz etkileyen alışkanlıklarınız olmadığı için seviniyorsanız bu yazımı okumadan hemen karar vermeyin. En az sigara kadar vücudumuza zarar veren,  sağlığımızı tehdit eden masum görünüşlü ama oldukça zararlı alışkanlıklarınız olabilir.

Uzun süre hareketsiz kalmak
Düzenli olarak egzersiz bile yapsanız uzun süre bir koltukta, bir sandalyede ya da bir arabada hareketsiz kalmak ciddi sağlık problemlerini beraberinde getirmekte. Uzun süre hareketsiz kalmak, her yıl önemli boyutlarda (sigaranın 3’te 2’si kadar) kolon kanseri, prostat kanseri, akciğer kanseri veya göğüs kanseri gibi hastalıklara yol açıyor. oturduğunuz yerde sık sık kalkın ve hareket etmeyi alışkanlık haline getirin.

Et ve peyniri fazla tüketmek
Et ve peynirin sağlıklı olduğunu düşündüğünüzü ve bu ara başlığa itiraza hazırlandığınızı biliyorum. Fakat, hayvansal proteinler kanserli hücrelerin büyümesini tetikleyen büyüme hormonu IGF-1 içerirler. Hayvansal proteini tamamen kesmeden bir kısmını bitkisel proteinler ile değiştirmelisiniz.

Yanlış yağlar kullanmak
Yemek yaparken kullanılan sağlıksız yağların içerisinde sigaranın içeriğine benzer zararlı maddeler bulunabildiğini biliyor musunuz?  O zaman bugünden başlayarak, yemek yaparken doğru yağlar tercih edilmeli. Kızartma ya da bunun gibi yüksek ısılı pişirmelerde zeytinyağ kullanmamanız gerekiyor. Zeytinyağ, salata ve düşük ısıda pişen yemekler için çok sağlıklı.

Uykusuzluk
Uzun süreli yaşanan uyku problemleri tansiyonu yükseltiyor, kalp krizi ve obezite gibi önemli sağlık sorunlarını tetikliyor. Günde 6 saatten daha az uyumak, en az sigara kadar ölümcül olabiliyor.

2 Yorum Var

    • Uykusuzluk sizi erkenden yaşlandıracak, zihinsel ve bedensel olarak sürekli problemler yaşamanıza sebep olacaktır.

Yorum Yaz

Pin It