17 Eylül 2016 Cumartesi

Yaşlandıkça kilo almanı engelleyecek 3 yol


Yıllar geçtikçe daha hızlı kilo aldığınızı ve bu fazlalıklardan kurtulamadığınızı mı düşünüyorsunuz? Hepimiz ilerleyen yaşlarda metabolizmamızın yavaşladığınız ve bu nedenle kilolarla başımızın belada olduğunu ya da olacağını düşünürüz. Yaş aldıkça aldığımız kalorileri yakamadığımıza inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yaşlandıkça metabolizma hızımızın düştüğü bir gerçek ama basit yöntemlerle metabolizmamızı ateşlememiz artık çok kolay. Birazdan bahsedeceğim yöntemleri uygularsanız metabolizmanız sizin gibi yıllara meydan okuyacak

.

Kahvaltıyı atlama

Sabahları uyanmamızın ardından 30 dakika içerisinde bir şeyler yemek metabolizmayı harekete geçirmenin en basit yolu. Uzmanlara göre güne başladığımız 30 dakika içerisinde kahvaltı yapmak gece yavaşlamış olan metabolizmayı gün boyu harekete geçirmek için gerekli. Unutmayın aç olduğunuzda vücut kendini koruma güdüsü ile kalori yakmayı keser.

Proteinden vazgeçme

Metabolizmayı tetikleyen en önemli yollardan bir tanesi de protein tüketimini arttırmak. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre protein alan kişilerin aldıkları kilolar kas halinde oluyor. Az protein alan kişiler ise kilolarını yağ şeklinde alıyorlar. Eski bir deneyi hatırlayın. Sizce 1 kilo demir mi yoksa pamuk mu daha çok yer kaplar?


Su içmeyi unutma


Faydaları saymakla bitmeyen su metabolizmanızı da hızlandırıyor. Utah Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, susuz kalmak %2 oranında daha az kalori yakmanıza neden oluyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder