6 Kasım 2016 Pazar

Nedir bu Keratin Bakım Dedikleri?


Keratin bakımı son zamanlarda adını sıkça duyduğum bir uygulama.  Sık sık saç rengi ile oynayanların ve fönden maşadan vazgeçemeyenlerin başına mutlaka gelen yanmış – yıpranmış saç kabusundan kurtaracağını iddia ediyor. Saç rengi ile oynamayı hobi edinmiş olan bana çok cazip gelmeye başlayan uygulama hakkında sıkı bir araştırma yaptım. Keratin bakımı nedir? Keratin bakımı nasıl uygulanır? Gibi sorulara tüm detaylarına inerek cevap aradım ve benim gibi merakta olanlar için derledim. Detaylar yazının devamında…


Saçımızın, dişlerimizin ve tırnaklarımızın büyük bir kısmını meydana getiren önemli bir protein olan keratin, son yıllarda birçok kozmetik üründe de karşımıza çıkmaya başladı. Özellikle şampuan, maske, bakım yağı gibi saç ürünlerinin vazgeçilmezi olan keratin, saçımıza esnekliğini veren temel madde. Saç rengi açmak için kullanılan açıcılar, saç boyası, fön ve maşa gibi ısılı işlemlere sık sık maruz kalan saçta zamanla keratin miktarı azalıyor. İşte bu noktada bizleri mutsuzluğa sürükleyen kaçınılmaz son ile karşılaşılıyor. Saçlarımız yanıyor, yıpranıyor, inceliyor ve kolay dolanan hatta taranmayan bir hal alıyor. Bu durumda azalan keratin miktarının hemen yerine koymak, eski haline getirmek gerekiyor. Bunun için de yapılması gereken işlem keratin bakımı yani keratin yüklemesi. Piyasada keratin içerikli şampuan ve bakım yağları maalesef bu denli yıpranan saçı onarmak için asla yeterli olmuyor. Saçlarımızı eski sağlığına kavuşturmak için ya kuaför koltuğuna oturmak ya da evde kullanım için uygun keratin bakım ürünlerinden edinmek şart. Tabi zorlukla uzattığımız saçları kısacık kesmek istemiyorsak.


Keratin bakımı yaparken uyguladığımız keratin, saç telini tümüyle sararak saçımızın yenilenmesini ve dış etkenlerden korunmasını sağlıyor. Daha önceleri sadece kuaförlerde uygulanabilen keratin bakımı, gerekli ürünlerin günden güne yenilenmesi ile artık evlerde de uygulanabiliyor. Saçını evde boyayan benim için ikinci seçenek kesinlikle daha cazip bir fikir olarak aklımda kalıyor.

Keratin bakımına ihtiyacınız var mı?

Saç tellerinizde incelme var mı?
Tararken saç telleriniz uç kısmından kopuyor mu?
Saç renginiz mat mı?
Saçınızı tararken zorlanıyor musunuz?
Saç telleriniz sı sık dolanıyor mu?
Eğer bunlar başımıza geliyorsa acilen keratin bakımı yapmak zorundayız.Keratin bakımı yaptırırken dikkat edilecekler

Dediğim gibi keratin bakımını bir kuföre yaptırabilirsiniz ya da evde kendiniz uygulayabilirsiniz. Keratin yüklemesini kuaförde yaptıracaksanız kuaförünüzün güvendiğiniz biri olmasına kesinlikle dikkat edin. Çünkü, gereğinden fazla seans yaptırmanıza yönlendirebilir ya da gerçekten katkısız keratin kullanmayabilir. Katkısız olmayan keratinin etkisi uzun süre olmayabiliyormuş. İçeriğinde bulunan silikon  zaman içerisinde saçımızda mat bir tabaka haline dönüşüyormuş. Keratin bakımını evde uygulamaya karar verirseniz, alacağınız keratinin katkısız olmasına dikkat edin. 

Bu arada keratin bakımını nerede yaptırırsanız yaptırın sonrasında en az 1 gün fön, maşa, saç kurutma makinesi gibi ısılı işlemlerden uzak tutun ki saçınıza tutunan keratin yapısı bozulmasın. Keratin bakımının hemen ardından uygulanan ısı saçta çok daha fazla tahribata neden oluyormuş haberiniz olsun. Ayrıca keratin yüklemesinin ardından keratin içerikli şampuan, serum, maske gibi ürünler kullanmak uygulamanın etkisini arttırıyormuş.


Sizler yanan ya da yıpranan saçınızı nasıl toparlıyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyorum.

5 yorum:

 1. Keratin bakımı öncesi sonrası resimleriyle güzel bir yazı bekliyorum senden canım:)

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler. Benim saçım röfleden çok yıprandı. Hemen yüklemek istiyorum ama evde kendim yapabilecek miyim. Kolay mı uygulanır. . ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, evet evde kendiniz de keratin yüklemesi yapabilirsiniz

   Sil
 3. Saçlarımda boya yok şuan ama bende keratin içeren bakım ürünleri kullanıyorum.

  YanıtlaSil