11 Ocak 2017 Çarşamba

Çamaşırlarınızı Çamaşır Suyu Kullanmadan Beyazlatmanın 3 Yolu

Beyaz çamaşırlarda lekeler nasıl çıkar diye dert etmenize gerek kalmadı. Artık çamaşır suyu kullanmadan çamaşır beyazlatmak çok kolay!

Beyaz kıyafetlerimizi yıkarken hepimiz aynı hataya düşüyor ve çamaşır suyu ya da benzeri kimyasal beyazlatıcılar kullanıyoruz. Tamamen doğal ve evimizde her zaman elimizin altında bulunan malzemelerle çamaşırlarımızı bu tür sağlığı tehdit eden kimyasallardan uzak kalarak beyazlatabilir ve kötü kokulardan da kurtulabiliriz. Favori deterjanımızın yanına ek olarak kullanacağımız doğal yöntemlerle bembeyaz çamaşırlara kavuşmak istiyorsanız bu yazı tam size göre!


Beyaz Sirke

Temizlikte sık sık kullanmaya başladığımız beyaz sirkenin, çamaşırlarda oluşan kir ve lekeleri çıkartmaya yardımcı olduğunu biliyor musunuz? Üstelik yumuşatıcı etkisi olduğu için yumuşatıcı kullanmaktan da kurtulabiliriz.
Çamaşırlarınızı yıkarken deterjanınıza ek olarak 1 bardak sulandırılmış beyaz sirke ekleyin ve farkı görün. Kol, yaka ve koltuk altı bölgesinde inatçı kirler varsa yıkamadan önce bu bölgelere bir miktar beyaz sirke sürebilirsiniz.

Karbonat

Karbonat mucizesini hepimiz biliyoruz. Hem güzellik hem temizlik konusunda vazgeçilmez yardımcımız olan karbonat çamaşırlarımızı temizlerken yumuşacık olmalarını sağlıyor. Yıkama öncesi deterjanınıza ekleyeceğiniz yarım bardak karbonat ekleyin. Unutmayın bu öneriler sadece beyaz çamaşırlar için geçerli.  Zor lekelerde karbonat ve limon suyunu karıştırıp, bu alanlara uygulamanız ve sonrasında yıkamanız yeterli olacaktır.

Limon suyu

Limon suyunun ağartıcı özelliğinden her alanda faydalanıyoruz. O halde çamaşırlarımızın lekesiz ve bembeyaz kalması için yine limon suyuna başvurabiliriz.  Bir tencereye 1 adet limonu keserek koyun ve kaynatın. Yıkamadan önce çamaşırlarınızı bu suda en az 1 saat  bekletin.


2 yorum:

  1. güzel bilgiler teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. Bunlara cok ihtiyacimiz vardii.. Tesekkur ederiz sirkeyi her firsatta kullaiyorum.Ama digerlerini bilmiyordum

    YanıtlaSil