11 Ocak 2017 Çarşamba

Limonlu su içmenin 6 faydasıSabahları limonlu su içmek zayıflatır mı? Faydası var mı? diye merak edenler için limon ve limonlu su içmenin faydalarını ele aldım.

Bağışıklık sistemimizi güçlendiren ve çok güçlü bir antibakteriyel olduğu için hastalıklarla savaşan limonun hem sağlığımıza hem de güzelliğimize yadsınmayacak ölçüde faydaları vardır. Sindirim sistemini düzenleyerek sindirimi kolaylaştırması nedeni ile kilo vermek isteyenlerinde sık sık başvurduğu bir besin olan limon, içerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde hem enfeksiyonlarla savaşır hem de bizim daha mutlu hissetmemize yardımcı olur.

Zayıflamak isteyenlerin sık sık başvurduğu bir yöntem de sabahları güne ılık ve limonlu su içerek başlamaktır. Peki sabahları ılık limonlu su içmenin faydaları nedir?

Her sabah taze olarak hazırlanan limonlu ılık su içmenin bilinen faydalarından bahsetmek istiyorum sizlere.

İşte sabahları içerisine yarım limon sıkılmış bir bardak ılık su içmenin faydaları:

İdrar söktürücü etkisi ile arınma sağlar

Limonlu su, idrar söktürücü etkisi nedeniyle vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Bir nevi detoks etkisi yaratır.

Sindirimi kolaylaştırır

Limon suyu sindirim için karaciğerin ihtiyacı olan öd sıvısının salgılanmasına yardımcı olur.  Sindirimi kolaylaştırdığı için hazımsızlık şikayetlerini ortadan kaldırır. Amerikan Kanser Derneği, sindirim sistemini düzenlediği için kanser hastalarının sıcak limonlu su içmelerini öneriyor. 

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Az öncede bahsettiğim gibi içerdiği yoğun C vitamini sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Limon suyu beyin ve sinir sistemini destekleyen potasyum açısından da zengindir. Vücudumuzun demir emilimini arttıran limon suyu, özellikle kış aylarında hastalıklarla mücadele eder.


Cildi güzelleştirir

Detoks etkisi nedeniyle bedeni hem içten hem dıştan temizler. Toksinlerden arınan cildimiz daha parlak ve sağlıklı görünür. Limon suyunu dışarıdan da uygulayarak ellerinizi ve cildinizi temizleyebilirsiniz.


Rahatlatır ve enerji verir

Limon kokusunu duyduğumuzda hepimiz daha sakin, daha mutlu ve daha enerjik hissederiz. Sabahları içeceğimiz limonlu su endişe ve depresyonla da savaşır.

Kilo verdirir

Arındırıcı özellikleri ile bilinen limon, harika bir antioksidandır. Açlık krizleri ile savaşan pektin lifi içerir. Diyet ve egzersiz sırasında parçalanan yağların dışarıya atılmasında büyük rol oynar.

1 yorum:

  1. Gecenlerde sick suyun icinde grip olmayayim diye. Yarim limonu skmıstım. Birisi aaa sakin icme, tansiyonunu düşürür dedi.Sonrasinda olusan kafamda deli sorulara hala yanit bulamadim

    YanıtlaSil