19 Şubat 2018 Pazartesi

Merdiven Çıkmak Zayıflatır mı?


Günümüzde obezitenin büyük bir dert olmasının başlıca sebeplerinden biri hareketsizliğin hayatımızın her alanına yerleşmiş olması. Kısa mesafeleri bile yürümüyoruz, egzersiz yapmıyoruz ve en önemlisi artık merdiven bile çıkmıyoruz. Bu denli hareketsiz bir yaşamın çok fazla olumsuz getirisi var. Sağlığımızı kaybediyoruz, kilo problemleri yaşıyoruz ve hatta depresyona davetiye çıkarıyoruz. Unutmayın! Hareket etmenin gerçekten mutlulukla bir ilgisi var. Bugün size hayatınızda neredeyse hiç değişiklik yapmadan diyetsiz, sporsuz, zayıflama ilaçları kullanmadan bir sene içinde 8 kilo yağ yakmanızı sağlayacak muhteşem bir bilgi vereceğim. Merdiven çıkmak zayıflatır mı? sorusunu birlikte yanıtlayalım mı?Düzenli merdiven çıkan kişilerin  kemik yoğunluğunun arttığını, kalp, şeker, tansiyon problemleri ile savaşabildiklerini, kas gücünü koruduklarını ve hatta yaşlandıklarında denge ve hafıza sorunundan uzak kaldıklarını belirten Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU, gün içerisinde 40 - 45 basamak merdiven çıktıklarında 1 yılda spor ve diyet yapmadan 2 kg yağ kaybettiklerini bu miktarı 180 - 200 basamak merdiven çıkmaya taşıdıklarında 1 yılda 8 kg yağ kaybettiklerini vurguluyor.  Sizce de harika bir sonuç değil mi?

Cenevre Tıp Fakültesi'nden Dr. Philippe Meyer ise yaptığı incelemeler sonrasında düzenli merdiven çıkanların bel bölgesinin inceldiğini, vücut yağ oranlarının, tansiyon ve kolesterol seviyeleriniin düştüğünü açıkladı.

Yavaş tempoda merdiven çıkmak bile, normal hızda yapılan yürüyüşten 3 kat fazla kalori yaktırıyor.

O zaman ne yapıyoruz? Hayatımızdan asansörleri hızlıca, hemen bugünden itibaren çıkartıyoruz.

Okuyucum Not: Evden çok fazla çıkamıyor, ama merdiven çıkarak zayıflamak istiyorsanız, çok yer kaplamayan stepper aleti alabilir ve düzenli olarak stepper kullanarak zayıflayabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder