Genel

Doğadaki güzellik sırrı: Maya Natural / Röportaj

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
maya natural doğal
maya natural

Kendi cilt bakım ürünlerini yapmak hemen hemen her kadının hayalidir.Yeşim Hanım, bu hayali gerçekleştirmekle kalmayıp bir tık öteye taşıyanlardan. Öğretmen,kimyager ve biyolog olan üç arkadaşın hayallerinin adım adım gerçeğe dönüşmesinin hikayesine yer vermek istedim bugün.

2 yıllık bir serüvenin sonucu olan Maya Natural markasının dünyasına adım attığınızda eminim markayı hem çok sevecek hem de kendi hayallerinize daha sıkı tutunmak için bastırılmaz bir heyecan duyacaksınız. Ben markayı keşfettiğimde sizlerle paylaşmak isteğime gem vuramadım ve Yeşim Hanım’a ulaştım. Pozitif enerjisi ve tüm açık yürekliliği ile beni karşılayan ve Maya Natural’in kapılarını sonuna kadar açan Yeşim Hanım’a çok teşekkür ediyorum.
Gelin hep birlikte umudun, azmin ve başarının hakim olduğu Maya Natural’in dünyasına adım atalım.

* Yeşim Hanım merhaba, doğal cilt bakımı markası olan Maya Natural’in kurucularındansınız. Bize Maya Natural markasından kısaca bahsedebilir misiniz?

Merhaba, bize daha fazla doğasever kadına ulaşma yolunda; güvenirliğimizi ve marka bilinirliğimizi artırma çalışmalarımızda destek verdiğiniz için öncelikle size teşekkür ederim.

Maya Natural, sadece doğadan saf halde gelen belirli hammaddelerin titizlikle bir araya getirilip doğasever bakımlı kadınların beğenisine sunulan cilt bakım ürünleri ailesidir.

Portföyümüz, İki uzman arkadaşımla birlikte iki yıldır kendi kullanımımız için homemade olarak ürettiğimiz ürünlerimizden oluşmaktadır.

*Aktif olarak öğretmenlik yapıyorsunuz her iki işi birden yürütmek zor olmuyor mu?

Elbette zorlukları var. Kuruluş aşamasında olduğumuz için ekstra bir yoğunluğum da mevcut; ancak insanın sevdiği işi yapması sadece bedensel yorgunluğa yol açıyor. Ruhum ise çalıştıkça aydınlanıyor.

Çocuklarımın ve yakınlarımın desteği, bana olan güveni ve inancı sayesinde hayallerimin peşinden gidiyorum.

‘Güzellik aşkta saklıdır, aşk doğada…’

*Markanın ismi nereden geliyor?

Maya, Nepal dilinde ‘aşk’ demek. İngilizcede de ‘sihir, cazibe, çekicilik’ anlamlarına geliyor. Global bir marka ismi koymak istedik. (Hedefler büyük ) Güzellik, aşk ve doğa kavramlarının birbiriyle etkileşimine vurgu yapmak istedik. Ürünlerimiz tamamen doğal olduğu için de Natural ibaresiyle birlikte ‘Maya Natural’ doğdu.

Markamızın sloganı ‘Güzellik aşkta saklıdır, aşk doğada…’

*Anladığım kadarı ile ihtiyaçtan doğan bir girişim olmuş. Hazırladığınız bakım ürünlerini denediğinizde olumlu etkilerini ne kadar sürede farkettiniz?

Evet, ihtiyaç ve tüketim ürünlerine bakış açısı…

Cildim sorunlu ve hassas bir tiptedir. Her türlü kozmetik, dermatolojik ürünü kullandım, bunlara binlerce lira harcadım; ama her seferinde cildim biraz daha sorunlu hale geldi. Daha fazla leke, daha fazla sivilce, ton farkı, gözenekler…

Tüketim ürünlerine bakış açısı demiştim, ben evde, gıda ürünlerimi de mümkün olduğu kadar kendim üretiyorum. Ekmek, sirke, turşu, yoğurt, peynir vb evde yapılabilecek her şeyi…

Gıda ve cilde temas eden ürünleri paketli olanlardan seçmemeye özen gösteriyorum. Markete çok nadir olarak giderim.

Daha sonra cilt bakım ürünlerimi de aynı anlayışla evde üretmeye başladım. Daha sonra yoğun araştırmalar, okumalar, kurslar ve uzman arkadaşlarımın desteği ile doğanın mucizelerini evde kozmetik ambalajlara doldurup kullanmaya başladım. Düzenli ve dikkatli kullanım ile birkaç haftada gözle görülür şekilde cildim düzelmeye, aydınlanmaya başladı. Görüştüğüm insanlar cildim için ne kullandığımı sormaya başladılar.

*Başta kendiniz için hazırladığınız bakım ürünlerini marka haline getirmek ve satışını yapmak fikri nasıl gelişti?

Ailemiz ve çevremizdeki kişilere de ihtiyaç duydukları ürünleri hazırlıyorduk, daha sonra halka giderek genişlemeye başladı. “Neden daha fazla doğasever bakımlı kadına ulaşmıyoruz?” dedik ve markalaşma sürecimizi başlattık.

*Markalaşma süreci beni hep heyecanlandırmıştır. Markanız çatısı altında ürettiğiniz ilk ürün neydi?

Nemlendirici, güneşten koruyucu yağ, selülit giderici vücut peelingi, dudak balsamı, saç bakım yağı, diş macunumuz birlikte çıktı.

Maya Natural  markasının 20 çeşit ürünü var

*Markanızın ürünlerinden bahsedelim biraz. Markanın ürün çeşitliliği hakkında bilgi alabilir miyim?

Yaklaşık 20 çeşit doğal cilt bakım ürünümüz mevcuttur. Ürün çeşitliliğini artırma ve mevcut ürünlerin geliştirilmesi adına da çalışmalarımız devam etmektedir.

Ürünlerimizi sayacak olursam;

İki çeşit nemlendirici, göz çevresi bakım serumu, makyaj temizleme yağı, bentonit kil maskesi, iki çeşit dudak balsamı, iki çeşit el kremi, diş macunu, vücut peelingi, leke serumu, kılcal damar görünümüne karşı serum, saç bakım yağı, kaş ve kirpik bakım yağı, sıvı sabun, deodorant, güneşten koruyucu yağ, sivri sinek kovucu sprey, bazı temek taşıyıcı yağlar ve aromatik yağlar kullanıcısına sunulmakta olan ürünlerimizdir.

*Ürünlerinizin doğal olduğunu ve doğanın mucizelerinden yola çıkılarak hazırlandığını vurguluyorsunuz. Günümüzde doğal markalar çok fazla ve tüketicilerin kafası bu konuda biraz karışık. Markanızın doğal olduğunu ortaya koyan belgeleri ve sertifikaları var mı?

Hammaddelerimizi Türkiye’nin en güvenilir, en köklü üreticilerinden temin etmekteyiz.

Ülkemizde kozmetik ürün üretim maliyetleri, kullanılan hammaddelerin çok değerli içerikler olması, markalaşma sürecindeki büyük giderler, sağlık onayı alınabilmesi için her çeşit ürüne uygulanan binlerce euroluk uygunluk testi giderleri vb. nedenlerden dolayı oldukça yüksek. Ancak tüketicinin güvenini kazanmak ve ürün güvenliğimizi belgelendirmek için biz sürecimizi başlattık. Bu anlamda Markalaşma sürecimiz ve ürünlerimizin kozmetik yönetmeliğine uygunluk testleri devam etmektedir.

Süreç tamamlandıktan sonra, şu anda homemade üretilmekte olan ürün fiyatlarımız maalesef bu giderler sebebiyle oldukça artacak, bunu da belirtmek isterim.

Doğal ürünlerde hammaddeleri iyi tanımak gerek

*Tüketicilerin kafası karışık demişken buradan devam etmek istiyorum. Doğal ürün arayanlar için tavsiyelerinize ihtiyacım var. Bir ürünün doğal olduğunu anlamak için püf noktaları var mı? Biz tüketiciler hangi noktalara dikkat etmeliyiz?

Ürünlerin doğal olup olmadığını anlayabilmek için kullanılan hammaddelerle ilgili temel bilgilere ihtiyacımız vardır. Örneğin; doğal hindistancevizi yağı yaklaşık 24 dereceden daha düşük sıcaklıklarda katı halde bulunur, bu sıcaklığa rağmen yağınız hala sıvı ise, burada doğru olmayan bir şeyler var demektir.

*Ürünlerinize nasıl ulaşabiliriz? Satış noktalarınız hakkında bilgi alabilir miyim?

Ürünlerimiz www.sopsy.com  güvencesiyle internet üzerinden satıştadır. Ürün detayları da Instagram hesabımızdan edinilebilir. Ayrıca İstanbul’daki bazı aktarlarda da ürünlerimiz raflarda yerini almaya başladı.

* Nasıl sipariş verebiliriz, Kapıda ödeme sisteminiz var mı? 

  • www.mayanatural.dukkan.im adresinden sipariş oluşturabilirsiniz.
  • @mayanaturaltr adlı instagram hesabımızdan DM yoluyla bize ulaşabilirsiniz.
  • Whatsapp sipariş numaramız: 0531 080 4194
  • Kapıda ödememiz yoktur.
  • Eft/havale seçenekleriyle de gönderim yapmaktayız.

*Kampanyalarınız oluyor mu? Kampanya ve duyurularınızdan haberdar olmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli?

Kampanyalarımızdan haberdar olmak için bizi instagram hesabımızdan takip ediniz. @mayanaturaltr

* Eminim kendi işini kurmak isteyen homemade ve handmade girişimci adaylarına umut oldunuz. Bu konuda tavsiyelerinizi duymayı çok isterim. Girişimci adayları ne yapmalı, nereden başlamalı?

  • Hayal kurun, hayallerinize inanın ve sadece güvenle yolunuzda yürüyün.
  • Olumsuzluklara aldırmayın ve alanınızda kendinizi donatmaya odaklanın.
Pin It