Diyet

Doğum sonrası kilolardan kurtulmak

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Yeni annelerin en büyük derdidir hamilelik sırasında aldığı kilolar. Hepimiz çocuk sahibi kadınlardan
en az bir kere duymuşuzdur ‘Sende doğur bir tane göreceksin kiloları’ cümlesini. Oysa hamilelik sırasında gelen kilolardan kurtulmak o kadar da zor değildir. Aman dikkat! Kilo vereceğim diye sütünüzün kesilmesine sebep olmayın yeter.  Eğer henüz hamilelik döneminin başındaysanız ve bu yazıyı okuyorsanız şanslısınız erkenden uyarıyorum sizi. Öncelikle hamilelik döneminde ‘2 Canlı’ moduna girip yediklerinizin kalorisini abartmayacaksınız. Genelde en büyük yanlış burada başlar. Siz bebeğinize faydalı olacak derken yerken aslında gereksiz tatlı, hamurişi gibi gıdalara yönelirsiniz. Kalori hesaplamanın ipini kopartırsınız. Çevrenizdekiler ise canınızn çektiği düşüncesiyle ellerinde yiyecek ne varsa ağzınıza tıkar. hooop gelsin başetmesi zor kilolar. Yapmayın! Ama bu süreci atlattıysanız yapacak bişey yok hemen sütünüze zarar gelmeden, kendinizi yormadan çözüm aramaya girişin. Emzirin. Evet yanlış duymadınız emzirmek daha fazla kalori yakımına sebep olduğundan kilolarınızdan kurtulmanın doğal bir yolu elbette bebeğiniz için önemi tartışılmaz.Düzenli ve sık emziren anne günde bebeğe en az 500 cc süt verir ve bu sayede de yaklaşık 500 kilokalori enerji kaybeder. Beslenin . Evet beslenin ancak size ve çocuğunuza faydasız hamurişinden şekerden uzak durarak. Meyve ve çiğ olarak tüketebileceğiniz sebzelerden asla vazgeçmeyin. bol bol salata tüketin.Taze sıkılmış meyve suyu için. İşte size öneriler:

Doğum sonrası dengeli beslenmek için dikkat edilmesi gerekenler:
– Tatlı ve hamurişi türü yiyecekleri mümkün olduğunca azaltın
– Kuruyemiş çok az tüketin
– Gün içerisinde uzun süre aç kalarak sonra birden fazla miktarda yemek asla yemeyin!
– Bunun yerine sık aralıklarla az miktarda yemek yemeye özen gösterimn
– Ekmeği az miktarda tüketin
– Yağlı yiyeceklerden uzak durun
– Hamburger gibi fastfood yiyeceklerden uzak durun
– Sebze yemeklerini ağırlık verin, bol sebze ve meyve tüketin
– Bol su tüketin

Doğumdan sonra egzersiz:
Doğumdan sonra kşlo vermek için sadece dengeli beslenmek de yeterli olabilir ancak egzersiz hem kilo vermenize yardımcı olacaktır hem de gebelik sırasında bozulan vücut şeklinizin düzelmesini sağlayacaktır, daha sıkı ve güçlü vücudunuz olmasını sağlayacaktır, bu nedenle şarttır.
Normal doğumdan sonra bazen fazla dikiş olduğunda ağrılar olabilir, ağrılar geçtikten sonra ortalama doğumdan 1 hafta sonra egzersize başlayabilirsiniz, kendinizi iyi hissediyorsanız daha erken başlayabilirsiniz. Sezaryenden sonra doktor kontrolleriniz normalse, kendinizi iyi hissettiğinizde ortalama ameliyattan 1 ay sonra egzersize başlayabilirsiniz.
Egzersiz yemekten hemen sonra yapılmamalı, yemeğin üzerinden 1-2 saat geçmesi beklenmelidir.
Egzersiz olarak gebelikte olduğu gibi en çok önerilen ve en kolay egzersiz yürüyüştür. Günde yarım saat orta tempoda yürüyüş yeterlidir. Bunun yanı sıra karın kaslarının güçlenmesi için günde 1 kere yapabildiğiniz kadar mekik çekmek karın bölgesinin sıkılaşmasına çok faydalı olacaktır. Kol bacak ve sırt bölgelerini çalıştıran diğer egzersiz hareketlerini de yapabilirsiniz. Doğumdan sonra vücudun normal formuna dönmesi açısından en önemli bölgeler karın, bel bölgeleridir. Hergün veya iki günde bir hafif tempoda koşu da vücudun ve karın bölgesinin forma girmesinde çok faydalıdır, koşuyu dışarıda veya koşu bandında yapabilirsiniz. Doğum sonrası en uygun ve faydalı sporlardan birisi de yüzmedir.

Korse kullanmanın karnınızın forma girmesinde bir faydası yoktur ancak zararı da yoktur, ancak uzun süre kullanmaktan kaçınmalısınız, günde 2-3 saatten fazla kullanmamalısınız.

Yorum Yaz

Pin It