Diyet

Dukan Diyeti avantajları ve dezavantajları

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Son zamanlarda fırtına gibi esen Dukan diyeti açıkçası pek ilgilenmediğim bir diyet programıydı. genellikle katı kuralları olan diyetlerden pek hoşlanmam ama bu kadar konuşulduğuna göre vardır bir hikmeti dedim ve sizler için araştırdım. Hadi bakalım birlikte inceleyelim. deneyenler varsa yorum atsınlar lütfen.

Dukan Diyeti nedir?
Fransa kökenli diyet ismini diğer diyetlerde olduğu gibi geliştiricisi olan Dr. Pierre Dukan tarafından almıştır.
Dukan diyeti de Atkins diyeti gibi protein yüklü beslenmeye dayalı bir diyet türüdür.
Bu nedenle hızlı kilo kaybetmek mümkündür. Kolesterol, diyabet gibi bir risk taşıyorsanız yan etkiler gösterebiliyor. Bu nedenle kolesterol ve diyabet gibi hastalığı bulunanlar veya risk taşıyanlara bu diyeti önerilmemektedir. Belirli aşamalardan oluşan bir diyet türüdür. Kendi içerisinde belirli aşamalara ayrılan bu diyette gün sınırı bulunmamaktadır. Ancak diyete başladığınız günden itibaren ne kadar çok süre geçmişse etkisini ve yan etkilerini görme olasılığınız o kadar artmaktadır. Bu nedenle Dukan diyeti yapanlar öncelikle kendilerini sürekli olarak kontrol etmeli ve diyeti doktor kontrolünde bir sonraki aşamaya geçecek şekilde uygulamalıdır.

Dukan diyetinin avantajları:
Protein bazında kalori sınırlaması yoktur.
3 tavuk-4 köfte şeklinde bir sınır yok, ucu açık bırakılmış şekilde sizlere sunulan diyet yönteminde ne kadar tavuk ne kadar köfte yiyeceğinizi siz belirliyorsunuz.
Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar, bu sayede daha hızlı kilo kaybedersiniz.
Çok hızlı şekilde kilo vermeniz mümkündür.

Dukan diyetinin dezavantajları:
Dukan diyetinde yazan aşamalara harfiyen uymanız gerekmektedir.
Protein konusunda sınırlama getirilmediği için aşırı proteine duyarlılığı olan kişilerde yan etki gösterebilir.
Bu diyette verdiğiniz kiloları diyet dışarısına çıkarak hızlı bir şekilde alırsınız.
.

1 Yorum Var

  1. Avatar

    Dukan diyetiyle cidden çok hızlı kilo veriliyor,ancak aynı hızla geri alınıyor.Vücuda verdiği zarar da cabası…Ben yaptım,geçenlerde rahatsızlandım dr.kan değerlerime baktırdı,şu an bir çok vitamin kullanıyorum.En güzeli ölçülü yemek ve spor yapmak…

Yorum Yaz

Pin It