Genel

Gömlek Yaka Kiri Nasıl Temizlenir?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Çamaşırlarımızı yıkarken en büyük sıkıntıyı yaka ve kol manşetlerinden bir türlü çıkmayan inatçı lekeler yaratır. Çamaşır makinesinden temizlenmemiş yaka kiri ile çıkan gömlekler sizinde başınıza bela ise gömlek yaka kiri nasıl temizlenir başlıklı yazım eminim size ışık tutacaktır.

Ben gömlek tercih eden kişilerden olmasam da eşim ve kızımın gömlekleri çamaşır yıkama ve ütüleme ritüelimin geniş bir bölümünü kapsıyor. Özellikle kızımın okul formasına ait gömleklerin yaka ve kol manşetlerinde oluşan ter, boya, kurşun kalem, tükenmez kalem lekeleri başımın belası sayılabilecek nitelikte. Beyaz gömleklerde suyun sıcaklığını arttırarak, beyazlatıcı kimyasallar kullanarak soruna çözüm bulabiliyoruz ama renkli gömleklerde işlem daha farklı. Ben bugün size denediğim ve memnun kaldığım 3 yöntemden bahsedeceğim. Sizlerin de bu konuda uyguladığınız yöntemler varsa yorum kısmına yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.


Sirke mucizesi yine, yeni, yeniden….

Gün geçmiyor ki sirkenin bir faydasını daha keşfetmeyelim. Güzellik ve temizlik alanlarında mucizeler yaratan sirke, yaka kirleri ile mücadelede de 1 numara. Bir su bardağı sirkeyi 1 su bardağı su ile karıştırın ve bu karışımda gömlek yaka ve kollarını 2 saat beklettikten sonra çamaşır makinesinde yıkayın.

Bulaşık deterjanı

Kim demiş deterjan konusunda kalıplara sıkışmamız gerektiğini! Yağlı bulaşık kirleri için üretilen bulaşık deterjanı gömlek yakasında oluşan kirlerle de her daim savaşabilir. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, deterjanınızın boya vermediğine emin olmanız olacaktır. Kirli yakaya bulaşık deterjanı sürün, çitileyin ve 15 dakika sonra makineye atın. İşlem bu kadar basit.
,

Şampuan

Saç ve vücut kirlerini arındıran şampuanlar yine saç ve vücut kirlerinden meydana gelen gömlek yakası kiri temizliğinde de kullanılabilir. İnatçı kirin üzerine şampuan sıkın ve çitileyin. 30 dakika sonra doğru makineye.

Pin It