Diyet

Her gün detoks yapmanın 7 kolay yolu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
detoks yapmak için
detoks yapmanın yolu

Detoks zamanı geldi mi sizce? Yazın olabildiğince serbest bıraktığımız bedenimizi şımartmak ve kışa hazırlamak zamanı geldi. Fazla kilolardan kurtulmak, sağlıklı olmak, vücudumuzu toksinlerden arındırmak, bağırsak florasını korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek amacıyla yapılan detoks programları zaman zaman sert kuralları ile bizleri zorlayabiliyor. Gün boyu sadece sıvı tüketmek, ya da büyük zorluklarla bulabileceğimiz malzemelerle tuhaf yiyecekler hazırlamak zorunda kalmadan detoks yapmanın bir çok yolu var. Bedeninizi her gün doğal yollardan temizleyebilir ve toksinlerinizden arınabilirsiniz.

İşte sert detoks programlarına gerek duymadan kolay detoks yapmak için 7 altın öneri…

Limonlu sıcak su

Detoksu yaşam biçimi haline getirmek için sabah aç karnına limonlu su içmek en kolay yöntemdir. Vücudu toksinlerden arındırır. Güne her sabah ılık bir bardak suya bir adet limon sıkarak ve içerek başlayabilirsiniz.

Yeşil smoothie harika bir seçim

Yeşil sebze ve meyveler vücudu temizleyen mucizevi besinlerdir. Güne yeşil sebze ve meyvelerden oluşan bir smoothie ile başlamak, gün boyu almanız gereken yeşil sebze ve meyve miktarını da karşılamış olur.

Her gün çiğ yeşil yapraklı sebze tüketin

Bu seçim size hem sağlık getirecek hem de formda kalmanızı sağlayacak. Vücudu toksinlerden arındırmanın en etkili yöntemi yeşil yapraklı ve çiğ sebzeler tüketmektir. Her öğününüze olabildiği kadar yeşil yapraklı sebzelerden oluşan kocaman bir tabak salata eklemeyi ihmal etmeyin.

Aç karnına meyve yiyin

Aç karnına tüketilen meyve kolay bir detoks yapmanıza yardım eder. Detoks yapmak için meyvelerin temizleyici özelliğini es geçmeyin ve yemeklerden önce mutlaka meyve tüketin.

Lifli gıdaları unutmayın

İyi bir sindirim sisteminin ve arınmış bir bedenin en büyük destekçisi lif tüketimidir. Beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç tüketerek, gün boyu çiğ sebze ve meyve tüketerek, salatalara keten tohumu ekleyerek gün boyu alacağınız lif miktarını arttırabilirsiniz.

Bitki çaylarının dayanılmaz hafifliği

Bitki çayları vücudu toksinlerden arındırır. Özellikle zencefil, nane, kekik, tarçın, ısırgan gibi otlar ile hazırlanan çaylar vücudun direncini arttırmakla kalmaz. Vücudu temizler. Yemeklerden sonra içildiğinde ise hazmı kolaylaştırır.

Bol bol su için

Günde en az 2 litre su tüketmek, vücudun kolay yoldan arınmasını ve tazelenmesini sağlar.Vücudunuzdan toksinleri temizlemek için günde en az 8 bardak su içmelisiniz. Su içerek nasıl zayıflarız başlıklı yazım size daha detaylı bilgi verecektir.

Yorum Yaz

Pin It