Diyet

Kivinin faydaları – Kivinin mucizevi 8 faydası

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
kivinin faydaları nedir
kivinin faydaları

Siyah çekirdekli yeşil mucize meyve kivi, genelde tatlı, salata ve pastalara lezzet katmak için kullanılır. Fakat kivinin gözden kaçan birçok faydası bulunuyor. Kivinin faydaları hakkında bilgi sahibi oldukça bu küçük mucizeden asla vazgeçemeyeceksiniz.

Son zamanlarda Türkiye’de de yetiştirildiği için daha kolay ulaşılabilen kivi, yaklaşık 6 cm uzunluğundadır ve beyaz bir kalbi çevreleyen siyah tohumlu parlak yeşil etli bir kısımdan oluşur.

Kivinin faydaları nedir?

Yüksek oranda C Vitamini içerir

Bağışıklık sistemini güçlendiren ve özellikle kış aylarında soğuk algınlığına karşı bariyer görevi üstlenen C Vitamini en çok nerede bulunur diye bir soru sorsam eminim hepiniz limon ya da portakal dersiniz. Belki inanamayacaksınız ama kivide portakal ve limondan çok daha fazla C vitamini bulunuyor.  Kivi bu özelliği sayesinde bakterilerle savaşır ayrıca sağlıklı diş, kemik ve doku yapısı için önemlidir.

Kivi çok güçlü bir antioksidandır

Çok güçlü bir antioksidan olan kivinin faydaları arasında çok güçlü bir antioksidan olması da var. Bu özelliği ile kivi serbest radikallerle savaşır ve yaşlanma etkileri ile mücadele eder. Kivi erken yaşlanmanızı önler ve hücreleri yeniler. Katarakt ve yüksek tansiyon riskini azaltır.

Kivi bağırsak hareketlerini düzenler

Yüksek oranda lif içeren kivi, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardım eder. Kabızlık ve gaz problemi ile savaşır.  Aç karnına yiyeceğiniz bir adet kivi, tuvalete rahat çıkmanıza yardım eder. Sindirim sistemini düzenler.

Kivi kilo vermenizi sağlar

Kivi düşük kalorili bir meyve olduğu için diyet listelerinde mutlaka bulunur. 100 gram kivide 69 kalori vardır. İştahı bastırır ve tatlı ihtiyacının önüne geçer.

Hamilelikte mutlaka tüketilmeli

Hamilelikte folik asit tüketimi çok önemlidir. Folik asit anne karnında bebeğin gelişimi için  gereklidir. Kivi folik asit açısından zengin bir meyvedir. Bu nedenle hamilelikte kivi yemek gerekir.

Spor performansını arttırır

E vitamini, potasyum, sodyum ve lif açısından çok zengin bir meyve olan kivi, egzersiz sırasında dayanıklılığı arttırır. Kas krampı riskini azaltır. Bu nedenle sporcuların bol bol kivi tüketmeleri önerilir.

Kalp hastalıkları riskini azaltır

Kivi kandaki kolesterol seviyesini düzenler ve kanın pıhtılaşmasını dengeler. Daha sağlıklı damarlara sahip olmasını sağlar. Hipertansiyon riskini azaltır.

Mutlu hissettirir

Kivi yemek daha sağlıklı ve daha mutlu hissetmenize yardımcı olur. Size enerji verir. Stresli ya da üzgün dönemlerinizde bir kaç adet kivi yemek sizi yatıştıracaktır.

1 Yorum Var

Yorum Yaz

Pin It