Diyet

Kalıcı kilo vermek için 5 kolay yöntem

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
kalıcı kilo vermek

Kilo vermek zor gibi görünüyor olabilir ancak aslında en zoru kalıcı kilo vermek. Kilo vermek istediğinizde yediklerinize dikkat ediyor ve yasaklı listesinde bulunan yiyeceklere el sürmüyorsunuz. Biraz da hareket ederek istediğiniz kiloya ulaşıyorsunuz peki ya sonra? Kilo vermek önemlidir ama asıl önemli olan verilen kilonun kalıcı olmasıdır. Sofra/Compass Group Türkiye’nin Ülke Diyetisyeni Gülşen Kadri’nin önerileri ile kalıcı kilo vermek artık çok ama çok kolay.

Kilo vermek ve yaşam boyu formda kalmak için hayatınıza adapte edebileceğiniz 5 alışkanlık sayesinde her zaman fit ve sağlıklı bir bedene sahip olabileceksiniz.

İşte kalıcı kilo vermek için 5 kolay yol…

Alışveriş öncesi bir liste hazırlayın

Alışverişe çıkarken asla ama asla aç çıkmamaya özen gösterin ve mutlaka alışveriş öncesinde bir alışveriş listesi hazırlayın. Evde yemek pişirmeyi alışkanlık haline getirin. Evde hazırlanan yiyecekler her zaman dışarıdan aldıklarınızdan çok daha düşük kalorilidir. Yemek yapma rutininizi kolaylaştırmak için haftalık menü hazırlayabilirsiniz.

Yemeklerinizi yavaş yiyin

Midenizin beyne “Ben doydum” sinyalini vermesi için 20 dakika sürenin geçmesi gerekiyor. Bundan dolayı yemeklerinizi yavaş yemeye özen gösterin. Bunun için yemeye oturmadan önce bir zamanlayıcı kurabilirsiniz. Lokmalarınızı uzun uzun çiğneyin. Böylece daha az yemek yiyecek ve aşırıya kaçmaktan kurtulacaksınız.

Uykunun önemini unutmayın

Yapılan bilimsel araştırmalar az uyku ve obezite arasında önemli bir ilişki olduğunu kanıtlıyor. Günde 6 saatten daha az uyuyan insanların kilolu olma ihtimali düzenli uyuyanlara göre daha fazla olduğunu gösteriyor. Kilo vermek için günde mutlaka en az 7 saat uyumaya özen gösterin.

Öğünleriniz dengeli olsun

Yapılan en büyük hataların başında öğünlerde miktarların çok dengesiz olmasıdır. Az miktarda küçük bir kahvaltı, büyük bir öğle yemeği ve çok büyük miktarda bir akşam yemeği kilo almanız için tüm şartları yerine getirmek kadar tehlikelidir. Öğünlerinizin ortalama 400 kaloriden oluşmasına özen gösterin. Akşam geç saatlerde aşırı kalorili öğünlerden kaçının. Böylece kalıcı kilo vermek çok kolay olacak.

Kalıcı kilo vermek için tartıyı unutmayın

Kilo kontrolü için tartılmak oldukça önemlidir. Düzenli olarak tartılın. Böylece aşırıya kaçtığınızı hemen fark ederek önlem alabilir ya da kilo verme sürecinizde her zaman motivasyonunuzu korumuş olursunuz.

Kolay kilo vermeniz için egzersiz programı da oldukça önemlidir. Kolay egzersiz yöntemi olan Leslie Sansone ile evde yürüyün programına göz atın derim.

Pin It