Genel

Ellerin yaşlanmasını önlemek için pratik öneriler

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Ellerin yaşlanmasını önlemek için öneriler
Ellerin yaşlanmasını önlemek için

Yaşlılık belirtileri ilk olarak ellerde görülür. Dış etkenlerle en çok temas eden uzvumuz olan ellerimiz, yüzümüzden bile daha erken yaşlanma belirtileri ile karşı karşıya kalır.  Vücudumuzda belki de en çok ilgi gösterilmesi gereken ellerimizin daha genç ve pürüzsüz görünmesi için özel bir bakım şart.  Yaşımızı ilk ele veren bölge olan ellerin yaşlanmasını önlemek için düzenli bakım yapmalı ve ellerinize özen göstermelisiniz.

El derimizin yüzümüze oranla ince olması ve deri altı yağ dokularının az olması, ellerimizin yüzümüze göre çok daha hızlı yaşlanmasına neden olur. Bunun yanında ihmal etmek, kimyasallarla fazla temasta bulunmak, güneş ışınlarının olumsuz etkileri yaşlanmayı tetikler. Günümüzde el bakımı için uygulanabilecek birçok yöntem bulunuyor.  Mezoterapi, kimyasal peeling, krioterapi gibi bütçe gerektiren estetik müdahalelerin yanında ekonomik el bakım yöntemleri de bulunuyor. Ben bugün sizlere ekonomik el bakım yöntemleri hakkında bilgi vereceğim.

Ellerin yaşlanmasını önlemek için ne yapmalı?

  • Düzenli olarak kaliteli bir el kremi kullanın. Ellerinizin nemsiz kalmasına izin vermeyin. El kremi pürüzsüz eller için çok önemlidir. El kreminiz mutlaka kaliteli olmalı. E Vitamini, doğal çiçek yağları içermeli.
  • Kimyasallara temas ettirmeyin. Temizlik sırasında temizleyicilerle birebir temasta bulunmayın . Mutlaka temizlik eldiveni kullanmaya özen gösterin.
  • Kaliteli bir temizleyici ile ellerinizi temizleyin. Ellerinizi temizlemek için içeriğinde yulaf özü, aloe vera, shea yağı gibi doğal nemlendiriciler bulunan doğal sabunları tercih edin. her yıkamadan sonra ellerinizi nemlendirmeyi unutmayın.
  • Ellerinize zeytinyağı ile masaj yapın.
  • Aşırı sıcak ya da soğuk sudan uzak durun. Ellerinizi ılık su ile yıkayın.
  • Ellerinizi soğuktan koruyun. Soğuk havalarda dışarı çıkarken mutlaka eldiven kullanın.
  • Elleriniz için mutlaka güneş kremi kullanın. Yüzünüze sürdüğünüz güneş kreminden ellerinize de sürmeyi ihmal etmeyin.
  • Ellerinizi çok fazla yıkamayın. Elbette hijyen çok ama çok önemli.  Ani hava değişimleri gibi, sürekli suyla temas etmek ellerinizin yumuşaklığını ve sıkılığını kaybetmesine sebep olur.
  • Yatmadan önce ellerinize masaj yapmayı alışkanlık haline getirin. Doğal yağlarla, doğal yağlar içeren kremlerle ellerinize masaj yapmanız, siz uyurken ellerin ihtiyacı olan maddeleri daha kolay emmesine yardımcı olur.

Ayrıca tüm bunların yanında YouTube kanallarından el bakımı ile ilgili farklı bilgiler edinebilirsiniz.

Pin It