Diyet

Şeker yerine geçen 4 sağlıklı besin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
şeker yerine geçen
şeker yerine

Şeker kullanımının sağlığımıza ve formumuza olumsuz etkilerini bilmeyen yoktur.  Şekeri tamamen hayatınızdan çıkartmak istiyorsanız 21 güne ihtiyacınız var. Yapılan araştırmalar, beynimizin şekeri unutması için 21 gün şekerden uzak kalmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Şekeri bırakmak istiyor ama zorlanıyorsanız size şeker yerine geçen 4 sağlıklı alternatiften bahsetmek istiyorum.

Diyet listelerinin korkulu rüyası olan şekerden uzak durmak zaman zaman diyet sürecinin en zorlayıcı yanlarından biri oluyor. Tatlı tüketmekten kolay kolay vazgeçemeyenlerin tatlılarda kullanabilecekleri doğal tatlandırıcıları birlikte inceleyelim.

Şeker yerine geçen doğal tatlandırıcılar

Bal

Doğal tatlandırıcı denildiğinde sanıyorum hepimizin ilk aklına gelen şifa kaynağı baldır. Vitamin ve mineral açısından zengin olan balı, şekerin yerine kullanabilirsiniz. Yapacağınız tariflerde geçen şeker miktarının 4’te 3’ü kadar bal kullanabilirsiniz.

Muz

Tatlılarımıza lezzet katmak ve sağlıklı bir şekilde tatlandırmak için muz harika bir seçim olacaktır. Özellikle olgunlaşmış muzlar şeker yerine rahatlıkla kullanılabilir.

Agave Şurubu

Bir kaktüs türünden elde edilen Agave Şurubu, kıvam ve görüntü olarak bala benzer. Baldan daha aromasız olan bu şurup, tatlılar için mükemmel bir alternatiftir.

Hurma şekeri

Hurmanın kurutulması ve öğütülmesi ile hazırlanan bu besin çok faydalı bir doğal tatlandırıcıdır. Magnezyum, demir, B6 vitamini ve lif açısından çok zengindir. Özellikle içecekleri tatlandırmak için iyi bir alternatif sayılabilir.

Yorum Yaz

Pin It