Güzellik

Evde gözenekleri derinlemesine temizleyin

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
gözenekleri temizleme
cilt bakımı

Bakımlı ve ışıl ışıl bir cilt için düzenli olarak gözenekleri temizlemek gerekir.  Derinlemesine cilt temizliği genellikle güzellik merkezlerinde yapılır ancak hem ayıracağınız bütçe açısından istediğiniz zaman aralığında gidemeyebilirsiniz hem de malum Covit-19 tedbirleri kapsamında gitmemeniz en doğrusu olur.  Peki ne yapmalı? Hayır cildinizi kendi kaderine terk etmeyeceksiniz. Evde sadece kısa bir zaman ayırarak derinlemesine gözenek temizliği yapacaksınız. Birazdan bahsedeceğim adımları cilt bakımı rutininize dahil ederseniz kısa sürede ışıl ışıl ve mükemmel bir cilde sahip olacaksınız.

Yüzünüzü temizleyin

İşe ilk olarak yüzünüzü temizleyerek başlayın. Cilt tipiniz için uygun olan bir temizleme ürünü kullanabilirsiniz. Cildinizi tahriş etmeden nazik ve dairesel masaj yapan hareketlerle cildinizi temizleyin ve yine nazik olmaya özen göstererek kurulayın.

Gözenekleri peeling yardımı ile arındırın

Ev yapımı peeling

Ölü hücreler, kir ve makyaj malzemeleri gözeneklerin arasına dolar ve cildinizin nefes almasını engeller. Cilt bakım rutininizin 2. adımı mutlaka bir peeling ürünü ile cilde peeling uygulamak olmalı. Eğer evde düzenli kullandığınız bir ürün varsa onu kullanabilir ya da birazdan size vereceğim tarif ile evde kendi peelinginizi hazırlayabilirsiniz.

Ev yapımı peeling tarifi

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı ince öğütülmüş yulaf
 • 1 yemek kaşığı ılık su
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı

Bir kaseye tüm malzemeleri ekleyin ve karıştırın. Temizlenmiş ve kuru cildinize parmak uçlarınızla ovalayarak sürün. Ovalama işlemi nazik olmalı ve 1-2 dakika sürmeli. 4 dakika bekleyin ve ılık su yardımı ile temizleyin.

Buhardan yardım alın

Evde buhar banyosu

Su buharı, cildin derinlemesine temizlenmesine ve gözeneklerin açılmasına yardım eder. Bunun için varsa bir yüz bakımı için geliştirilen buhar makinesi kullanabilirsiniz. Buhar makineniz yoksa 1 litre suyu kaynatın ve geniş bir kaba aktarın. Başınızın arkasına bir havlu örterek buharın kaybolmasını önleyin. ve 4 dakika kadar yüzünüzü fazla yaklaştırmadan buhara tutun. Dayanamayacağınız bir sıcaklığa direnmeyin bu cildinize zarar verir ya da yaralanmasına neden olabilir.

Kil maskesi gözenekleri temizler

Kil yapısı gereği ciltte bulunan fazla yağı alır ve gözenekleri temizler.  Cilt bakımı rutininize mutlaka kil maskesi eklemelisiniz. Diğer maskelere göre daha derin bir temizlik işlemi gerçekleştirmiş olursunuz.

Derinlemesine temizleyen kil maskesi tarifi

 • 1 yemek kaşığı yeşil kil
 • Yarım çay bardağı soda
 • 5 damla lavanta yağı
 • 3 damla limon yağı
 • 3 damla çay ağacı yağı

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri bir kabın içerisinde karıştırın. Temiz ve kuru cildinize sürün. 10 dakika kadar bekletin ve ılık su ile temizleyin.

Cildinizin neme ihtiyacı var

Şimdiye kadar cildin derinlemesine temizliğine odaklandık ama hiçbir şey  neme doymuş bir cilt kadar güzel görünemez. Yukarıda bahsettiğimiz aşamalar ile cildi tertemiz yaptık şimdi nemlendirme zamanı. Bunun için evde bulunan nem maskenizi kullanabilir ya da tarifini vereceğim nemlendirici maskeyi kullanabilirsiniz.

Ev yapımı nem maskesi

Malzemeler

 • 3 tatlı kaşığı ezilmiş muz
 • Yarım tatlı kaşığı bal
 • 2 damla limon suyu

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri bir kap içerisinde karıştırın. Temiz ve kuru cildinize sürün. 20 dakika bekleme süresinin ardından ılık su ile durulayın. Cildinizi nazik bir şekilde temizleyin ve uygun bir krem ile nemlendirin.

 

 

Yorum Yaz

Pin It