Diyet

Dr. Aronya’nın Aronya çayı, en yenilikçi diyet ürünü seçildi  

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Gıda içecek ve Tarım Politikaları Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen Gıda ve Gastronomi Zirvesi’nde ödüller sahiplerini buldu. Dr. Aronia’nın aronya çayı ise En Yenilikçi Diyet Ürünü kategorisinde ödül almaya hak kazandı.  Konusunda uzman 68 kişilik jürinin 200’den fazla ürün içinden seçtiği ürün hem lezzeti hem de sağlığa olan faydasıyla dikkat çekiyor.   

‘Gururlandık’  

Yüzde yüz aronya içerikli katkısız ve doğal ürün çeşitliliğiyle dünyada ilk sırada olduklarını belirten Kalafatoğlu, “Çay, kahve, özüt, sirke, reçel, krema, marmelat, draje çikolata, bal, meyve kurusu ve tuz başta olmak üzere 20’den fazla ürünümüz var. Bu çeşitlilikle dünyada ilk sırada yer alıyoruz. Bu ürünlerimizde çayımızın En Yenilikçi Diyet Ürünü kategorisinde ödül alması biz gururlandırdı” dedi.

Süper meyve aronya  

‘Süper meyve’ olarak adlandırılan şifalı ‘aronya’ bitkisi hakkında bilgi veren Dr. Aronia Kurucusu Aylin Kalafatoğlu “Görünüşüyle orman meyvelerine benzeyen aronya, bağışıklığı artırıyor, enfeksiyonların tedavisinde kullanılıyor. Kansere karşı önleyici etkisiyle biliniyor. C Vitamini ve antioksidan kaynağı olan meyvenin ana vatanı ise Kuzey Amerika. Ayrıca bu bitki, Kızılderililer tarafından soğuk algınlığı tedavisinde kullanılmış. Sağlığa olumlu etkileri nedeniyle de süper meyve olarak biliniyor” diye konuştu. 

Sağlık kalkanı oluyor 

Düzenli kullanımda bağışıklığı güçlendirdiğini kaydeden Kalafatoğlu, “Aronya vücutta sağlık kalkanı yaratıyor. Sadece antioksidan ve C vitamini değil, birçok vitamin açısından da zengin. PP, B, E ve yüksek miktarda antosiyaninler içerir. Antosiyaninlerin bulunduğu tüm meyvelerden, en yüksek antioksidan potansiyele sahip olan aronya meyveleri kanserle mücadele edenler için son derece değerli bir takviye.  Vücuda çevresel koşullar nedeniyle ve sağlıksız beslenme ile giren serbest radikalleri temizleyerek hücrelerin kısa sürede yenilenmesine destek sağlar. Kronik hastalıklarla baş ederek bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklara karşı adeta kalkan oluşturur. Buna bağlı da gelişen bazı ruhsal komplikasyonları önler. Özellikle günümüzde yaygınlaşan kronik strese karşı etkili bir meyvedir. Kandaki kolesterol seviyesini dengede tutarak damar tıkanıklığını önler. Böylece kalp krizi, yüksek tansiyon ve felç gibi ciddi rahatsızlıkları riskini azaltır. Düzenli tüketildiğinde akciğerleri ve karaciğeri temizleyerek zararlı bakterileri idrar yolu ile vücuttan atar. Bunun yanı sıra tüm sindirim sistemini de olumlu etkileyerek buralarda biriken yemek kalıntılarını temizler” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Pin It