Sağlık

Nar suyunun faydaları şaşırtıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Nar suyunun faydaları

Her yıl 21 Aralık tarihinde kutlanan Nardugan (Nartugan) adı ile bilinen yeniden doğuş bayramını dün kutladık. Bolluk, bereket ve aydınlık getirmesi niyetiyle dualar eşliğinde narlarımızı patlattık.  Bereketin simgesi olarak görülen narı da konuk etmek istedik. Nar suyunun faydaları sizi o kadar şaşırtacak ki, bu mucizevi meyveden asla vazgeçemeyeceksiniz. Üstelik nar suyu hazırlamak nar tanelerini tek tek yemeye çalışmaktan çok daha pratik.

1 bardak nar suyu ile kan basıncınız dengede

Her gün 1 bardak taze sıkılmış ve katkısız nar suyu içtiğiniz zaman kan basıncınız yani tansiyonunuz dengede kalıyor. Özellikle yüksek tansiyon problemi sizden uzak duruyor. Eğer tansiyon probleminiz varsa düzenli nar suyu tüketmeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

Nar suyu karaciğeri temizliyor

Çok güçlü antioksidan özellikleri bünyesinde barındıran nar suyu, vücudunuzda bulunan zararlı maddelerin hızla uzaklaştırılmasına yardım ediyor.  Bedeni temizleyen nar suyu karaciğerinizde biriken atıklarında temizlenmesini sağlıyor.

Nar suyunun faydaları bitmiyor! Nar suyu içen yorgunluk ve üzüntü yüzü görmüyor

Nar suyunun belki de en şaşırtıcı faydası, içenleri stresten uzak tutuyor olması. Güne bir bardak nar suyu içerek başladığınızda stres, depresyon, mutsuzluk ve yorgunluk sizden uzak duruyor. Son zamanlarda sebepsiz yere depresif olduğunuzu düşünüyorsanız her sabah mutlaka bir bardak nar suyu içmeyi ihmal etmeyin.

Nar suyu hafızayı güçlendiriyor

Sağlıklı bir kan dolaşımı, beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor. Nar suyu da kan dolaşımının sağlıklı bir şekilde yürümesine yardımcı oluyor. Böylece daha fazla oksijen alan beyin, daha verimli çalışıyor. Unutkanlık ya da konsantrasyon eksikliği yaşıyorsanız mutlaka düzenli olarak nar suyu tüketin. Nar suyu ayrıca ileri yaşta görülen Alzheimer rahatsızlığına yakalanma riskini azaltıyor.

Nar suyu yağ yakmanızı sağlıyor

Obezite, çağımızın en önemli rahatsızlıklarının başında geliyor. Durum böyle olunca da yağ yakımını hızlandıran besinler oldukça önem kazanıyor. Nar da yağ yakmanızı hızlandıran en önemli meyvelerden bir tanesi.  Metabolizma hızlandırmak ve yağ yakmak istiyorsanız her gün mutlaka bir bardak nar suyu içmeyi alışkanlık haline getirin.

Sağlıklı bir cilt için günde bir bardak nar suyu

Erken yaşlanma ve sivilce problemleri ile savaşan nar suyu, daha sağlıklı, parlak bir cilde sahip olmanızı sağlıyor. Özellikle sık sık  sivilce problemi yaşıyorsanız her gün mutlaka bir bardak nar suyu içmelisiniz.

Nar suyu içerek ödemden kurtulun

Antioksidan özelliği sayesinde idrar söktürücü etkisi de olan nar suyu, düzenli olarak tüketildiği zaman ödem ve şişkinlikten kurtulmanızı destekliyor.

Yorum Yaz

Pin It