Diyet

5 kilo vermek için 10 basit yöntem

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

5 kilo vermek için ne yapmalı?Kilo vermek irade ve disiplin gerektirir. Özellikle son kalan 5 kilodan kurtulmak oldukça sıkıntılı bir süreç  olabilir.  Kilo verirken sona yaklaşan ama 5 kilo daha vermek isteyenler için işinizi kolaylaştıracak uzman önerilerini sizler için derledim. son kalan kilolardan hızla kurtulmak içi uygulayacağınız bu kolay yöntemler sizi o harika sonuca daha kolay taşıyacak.

Protein tüketimini arttırın

Kilo verme hızınız yavaşladıysa ya da daha sıkı bir bedene sahip olmak istiyorsanız kaliteli protein tüketimini arttırmanız şart. Kalori hesabı yapmak yerine protein tüketimini hızlandırırsanız hem metabolizmanız hızlanacak hem de kas kütleniz artarak daha da sıkı görüneceksiniz. Vücudunuz proteini sindirirken daha fazla kalori yakacak ve siz daha kolay kilo vereceksiniz. Üstelik tüm bunlar kas kaybetmeden olacak.

 5 kilo vermek için ağırlık çalışın

Daha fazla kilo vermek ve sıkılaşmak için ağırlık çalışması yapmanın gerektiği tüm uzmanların ortak görüşü.  Ağırlık çalışması sonucu artan kas kütleleri daha fazla kalori harcamanıza yardımcı olacağı için kilo verme hızınız artacak ve sıkılaşacaksınız.  Egzersiz çalışması sırasında ne kadar kas çalıştırırsanız o kadar yağ yakarsınız. O zaman egzersizlerimize mutlaka ağırlık çalışmalarını da ilave ediyoruz.

Stres seviyenizi kontrol altında tutun

Stres anlarında daha fazla yiyerek kalori alım miktarınızı arttırabilirsiniz ve diyetiniz sekteye uğrayabilir. Stres aynı zamanda vücudunuzda kortizol hormonunun fazla salgılanmasına sebep olarak hormon dengenizi bozar. Bu da bedeninizin korumaya girerek yağ yakımını yavaşlatmasına sebep olur.  Günümüzde zor olsa da stresten uzak durmanızda ve stres anlarını olumlu yönetmenizde fayda var.

5 kilo vermek için spor koçunuz olsun

Bu biraz bütçenizi yorabilir ama egzersizlerden en iyi faydayı sağlamak için bir uzmandan yani bir spor eğitmeninden yardım alsanız hiç fena olmayacak. Doğru adımları takip ederek egzersiz yapmak hem sonuca ulaşmanızı hem de motive olmanızı sağlayacak.

Yağ yemeden yağ yakamazsınız

Evet yanlış okumadınız! Yağ tüketmeden yağ yakmadan tüketmek neredeyse imkansız. Genelde kilo vermek isteyenlerin ilk yaptıkları hata yağ tüketimini sıfırlamaktır. Bu sağlığınızdan olmanıza ve boşa kürek çekmenize sebep olabilir. Yağ yakmak için yağ tüketmeniz gerekir. Elbette sağlıklı yağları tercih etmelisiniz. Sağlıklı yağ tüketimi için Hindistan cevizi yağı, ceviz, fındık, avokado, somon tüketebilirsiniz.

Egzersizlerinizde değişiklikler yapın

5 kilo vermek için egzersiz yapıyorsunuz ama bir yerde tıkandınız. İşte tam bu noktada yaptığınız egzersizlerde değişiklik yapmalısınız. Böylece vücudunuzu kandırabileceksiniz. Her seferinde aynı egzersizleri yapmak, vücudunuzun alışmasına ve egzersize tepki vermemesine sebep olacaktır. Aynı zamanda farklı egzersizlere yönelmek, farklı kas kütlelerini de harekete geçirecek ve sizi sonuca daha hızlı götürecektir.

Paketli gıdalardan uzak durun 5 kilo verin

Kilo verirken sağlığınızdan olmamak çok önemlidir. Sağlıklı kilo vermek ancak sağlıklı yiyecekler tüketmek ile olur. Sağlıklı yiyecekler tüketmek için de paketli ve işlenmiş gıdalardan uzak durmanız şart. Her zaman tükettiğiniz paketli gıdaların etiketlerine baktığınızda canınız ciddi anlamda sıkılabilir. Kimyasallardan ve koruyuculardan uzak durmak, sağlıklı bir mutfak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Su tüketimini arttırın

Bütün diyetisyenlerin ortak görüşü yeterli miktarda su tüketiminin kilo vermeyi hızlandırdığı yönündedir. Yapılan araştırmalar gün içinde yeterli su tüketen kişilerin gün boyu daha fazla kalori yaktığını da ortaya koyuyor.  Su tüketiminizi arttırmak için yanınızda mutlaka su taşımaya özen gösterin.

Yeterince uyuyun

Uzmanlar yeterli uyumayanların gün içerisinde %20 daha az kalori yaktıklarını ifade ediyorlr. Yetersiz uyku hem psikolojik hem de fiziksel olarak kötü hissetmenize de neden olduğu için motivasyonunuzu da olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle gün içerisinde yeterli uyku uyumaya özen gösterin.

Motivasyon ekibi kurun

Tek başına diyet yapmak, egzersiz yapmak ve kilo vermeye çalışmak süreç içerisinde sıkılmanıza ve motivasyonunuz kaybetmenize sebep olabilir. Çevrenizde sizin gibi kilo vermeye çalışanlarla bir motivasyon ekibi kurmak eğlenceli olabilir. Böylece birbirinizi destekler ve motive edebilirsiniz.

 

Yorum Yaz

Pin It